Yoreselbahcem.com'a Hoşgeldiniz. 100 bin üzeri üye ile Yöresel Bahçem Aktar Sizinle. Tüm Türkiyeye Güvenli gönderi ile herşey burada! Bizi tercih ettiğiniz için Teşekkür eder, Hayırlı olmasını dileriz.

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Andız Pekmezi

 

Sıralama:

Pekmez çeşitleri konusuna girmeden önce pekmezin ne olduğunu açıklayalım. Çeşitli meyvelerin belli aşamalardan geçirilerek suyunun kaynatılması sonucunda elde edilen, enerji verici akışkan yapıda, sıvı bir besindir. Genel olarak üzüm, dut, ardıç ve keçiboynuzu gibi meyvelerden yapılmakta ve içlerinde üzümden yapılanı en tatlı pekmez olarak bilinmektedir. Yoğun bir kıvamı olan ve genelde tatlı olarak bilinen pekmezin duttan yapılanı diğerlerinin aksine hafif acımtırak olmaktadır. Hangi meyveden yapıldığı genellikle yörelere göre farklılık gösterir. Yöresel olarak farklılık gösteren diğer bir konu ise kaynatılmasıdır. Meyveler kaynatılırken içerisine şeker ekleniyorsa pekmezin kalitesi düşeceği gibi yapısında da bozulma görülür.

 

 Pekmez Nasıl Yapılır?

 

-Pekmez çeşitleri yapabilmek için, hangi meyve kullanılacaksa onun ezilerek çıkan suyunun pekmez toprağı ile kaynatılmasıyla oluşturulur.

 

-Pekmez toprağı her yörede kaynatma işlemi sırasında içine konmaz. Genellikle pekmez yapımında kullanılan toprak özel olarak kazılan ve belli bölgelerden çıkarılan topraktır.

 

-Suyu çıkarılan meyve şırası büyük kazan ya da tencerelere alınır.

 

-Kaynamaya başlayan meyve şırası zamanla kıvam kazanacağından azalacak ve üzerine şıra eklemesi yapılacaktır.

 

-Pekmez toprağı şıranın miktarına göre konmalı, şıra eklemesi yapıldıkça toprak eklemesi de yapılmalıdır.

 

-İstenilen kıvam yakalanınca, pekmez konusu yayılmaya başlayınca ve üzerinde köpükler ulaşınca pekmez olmuş demektir. 

 

 

Pekmez çeşitleri, pekmez yapılacak meyvelerin temizlenmesi, ayıklanması, kaynatılması gibi meşakkatli yollardan geçerek yapılır.

 

Bunca faydasından söz ettiğimiz pekmezin çeşitleri nelerdir?

 

Üzüm Pekmezi

Üzüm pekmezi, en çok tüketilen ve en çok bilinen pekmez çeşitlerindendir. Farklı şekillerde kullanılır. Tahinle birlikte sabah kahvaltılarında tüketilir.

 

Dut Pekmezi

Tatlı bir meyve olan dut, pekmezi yapıldığında hafif acımsı bir hal alır. 

 

Harnup (Keçiboynuzu) Pekmezi

Ege ve Akdeniz'de yaygın olarak bulunan harnup meyvesinden elde edilen pekmez türü en faydalı pekmez olarak bilinir.

 

Andız Pekmezi

Akdeniz bölgesinde özellikle Mersin'de üretilen ve nadir şekilde bulunan andız meyvesi ve andız ağacının kozalaklarının özü kullanılarak yapılır. 

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm aktar ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Kolay alışveriş ve Uygun Fiyat Seçenekleri!

İnternet üzerinden satışı yapılan ürünlere ilişkin reklam ve ilanların kullanıcıları yanıltıcı, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi yasak olduğundan; sitemizde satılan aktar ürünleri ilgili, özellikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği ya da tedavisine yardımcı olduğu ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklinde beyanlara yer verilmemektedir. www.yoreselbahcem.com aracılığı ile satılan Gıda Takviyeleri bitkisel içerikli takviye edici gıdalar olup, ilaç yerine tavsiye edilemez ve kullanılamaz. Site içerisinde ve/veya ürün detaylarında yer alan yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Ürünlerimiz ilaç değildir. Bitkisel gıda takviyeleri ve Besin destekleri olarak üretilmektedir. Bu nedenle reçeteye tabi ürünler değildir.

Fevzi Çakmak Mah. İstanbul Cad. No:75/79 Küçükköy/Gaziosmanpaşa/İSTANBUL

0212 618 87 61
info@yoreselbahcem.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.