Yoreselbahcem.com'a Hoşgeldiniz. 100 bin üzeri üye ile Yöresel Bahçem Aktar Sizinle. Tüm Türkiyeye Güvenli gönderi ile herşey burada! Bizi tercih ettiğiniz için Teşekkür eder, Hayırlı olmasını dileriz.

İlgili Alt Kategoriler

Hızlı Filitreleme

 
    • Markalar
    • Stok Durumu
    • Fiyat Aralığı

Bal Çeşitleri

Sıralama:

Bal çeşitleri konusunu ele almadan önce bal nedir açıklamaya çalışalım. Çok uzun zamandır kullanılan, tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılan besin maddesidir. Bal, doğanın insanlığa bir armağanı, arıların mucizesi olarak adlandırılabilir. Arılar tarafından çiçeklerden toplanan yutak altı bezlerinde değişime uğratılan peteklerde bir araya getirilen mucizevi bir besindir.

 

Bal çeşitleri, balın tadı, rengi, yoğunluğu aldıkları çiçeklere göre değişiklik gösterebilir. Bal bozulmayan tek gıda olarak bilinir  ve zaman onda pek etki yaratmaz. İnsan vücudunun temel yapı maddelerini içerir ve içinde mikroorganizmalar barındırmaz. Bal, insan vücudu için yaşamsal değeri olan, enzim, mineral ve aminoasitler açısından oldukça zengindir. Balı diğer tatlı gıdalardan ayıran özelliği budur. 

 

Bal çeşitleri her kahvaltı sofrasında bulunan ve sayısız faydasıyla bilinen doğal tatlı besin olan balın 1 gramı için arıların 4000'den fazla çiçeği gezdiği bilinmektedir. Birçok farklı çiçeğin besleyici değerini ve şifasını barındırır. Sağlıklı beslenme ve enerji üretimi için en önemli besinlerdendir. 100 gram bal 304 kalori verir. Vücut direncini sağlar ve sağlığın korunmasında önemlidir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da önemli besin ve enerji kaynağıdır. Sadece 1 yaşından küçük bebeklerin tüketimi için uygun değildir. 

 

Bal Çeşitleri Nelerdir? 

 

Çam Balı

Güney Ege ve Batı Akdeniz'de bulunan kızılçam üzerinde yaşayan Basra böceği, emdiği çamın özsuyundan artan kalan tatlı maddeyi çamın üzerinde bırakır. Bal arısı bu maddeyi çam balına dönüştürür. Çam balının en önemli özelliği bozulmayan ve donmayan yapısıdır. Rengi çiçek balına göre daha koyudur ve çiçek balına göre on kat daha fazla enzim, aminoasit, mineral ve antioksidan barındırır. Dünyada üretilen çam ballarının %90'ı Türkiye'de iken bu balların %80'i de Muğla'dan çıkmaktadır.

 

Kestane Balı

Kestane balı da çiçek balına göre koyu renklidir ve 2 katı fazla demir içermektedir. Haziran ayından itibaren arıların kestane çiçeklerinden aldığı bir bal olarak bilinir. Tadı hafif buruk, keskin, acımsı ve mayhoştur. 

 

Anzer Balı

En iyi bal çeşidi olarak bilinir. Bal arılarının Rize'ye özgü çiçeklerden topladığı polen ve çeşitli enzimlerle üretilmiş olması ayırt edici özelliğidir. Kaliteli bir gıda olması nedeniyle, yüzme, dağcılık, halter, futbol gibi sporlarla uğraşan kimselerin kullanması önerilir. Sınırlı bir üretim alanı olduğu için dünyanın en özel balı sayılır. 

 

Kekik Balı

Bal arılarının saf kekik otu çiçeklerinin özünü toplamasıyla ürettikleri, kekik kokulu, açık renkli, buruk tadı olan bir baldır. Genellikle kırsal alanlarda ve yüksek yaylalarda bulunur.

 

Narenciye Balı

Narenciye ağaçlarının çok olduğu Akdeniz bölgesine özgü bal çeşididir. Narenciye balının içeriğinde yüksek oranda kalsiyum fosfat ve demir fosfat bulunur. En meşhur Marmaris narenciye balı olarak bilinir.

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm aktar ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Kolay alışveriş ve Uygun Fiyat Seçenekleri!

İnternet üzerinden satışı yapılan ürünlere ilişkin reklam ve ilanların kullanıcıları yanıltıcı, eksik ve kamu sağlığını bozucu nitelikte bilgiler içermesi yasak olduğundan; sitemizde satılan aktar ürünleri ilgili, özellikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkları önlediği, tedavi ettiği ya da tedavisine yardımcı olduğu ve/veya ilaç niteliğinde olduğu şeklinde beyanlara yer verilmemektedir. www.yoreselbahcem.com aracılığı ile satılan Gıda Takviyeleri bitkisel içerikli takviye edici gıdalar olup, ilaç yerine tavsiye edilemez ve kullanılamaz. Site içerisinde ve/veya ürün detaylarında yer alan yazılar sadece bilgi amaçlıdır. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz. Ürünlerimiz ilaç değildir. Bitkisel gıda takviyeleri ve Besin destekleri olarak üretilmektedir. Bu nedenle reçeteye tabi ürünler değildir.

Fevzi Çakmak Mah. İstanbul Cad. No:75/79 Küçükköy/Gaziosmanpaşa/İSTANBUL

0212 618 87 61
info@yoreselbahcem.com
E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya'da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.